Mamamowa, czyli Mamy on-line

Posted by Nina on wtorek lut 24, 2009 Under Uncategorized

obrazek-2

Na pewnym etapie macieżyństwa (średnio patrząc po sobie po 3-4 miesiącach od urodzin Maluszka) młoda Mama zwraca uwagę, że równolegle do jej domowego życia, toczy się życie młodych mam on-line. Aktywne uczestnictwo Mamy w sieci sprowadza się do zaspokojenia kilku potrzeb: potrzeby uzyskiwania porad od osób znajdujących się w takiej samej sytuacji życiowej oraz mających takie same problemy, potrzeby informacji/ zdobywania wiedzy oraz rozrywki i kontaktu z innymi dorosłymi ludźmi. To w kilku słowach :) Sposób korzystania z sieci przez mamy determinuje szereg czynników, m. in. jej wiek i wiek dziecka. I tak – zgodnie ze wszelką logiką – mamy młodszych dzieci, czyli zwykle też młodsze mamy są entuzjastkami sieci społecznościowych on-line, korzystają z bardziej wyrafinowanych metod korzystania z internetu, czyli wykorzystują mobile. Mamy starsze starają się nadążać za swoimi dziećmi również surferami internetowymi grając w gry on-line, oglądając video w sieci, czy słuchając podcastów. Dla zainteresowanych lada dzień ciekawa prezentacja do pobrania :) pt. „Mamy on-line – mamamowa”.

Tags : , , , | 2 comments

Bajki ‘własnej roboty’

Posted by admin on wtorek lut 17, 2009 Under 4 and about Kids ;), Uncategorized

Bajki, opowiadania dla dzieci napisał już Maciej Orłoś, pisał też Brzechwa i Tuwim. Dlaczego jednak Rodzice – najlepiej znające swoje Dzieci osoby – nie chcą napisać nigdy bajki z prawdziwego zdarzenia, obfitującej w pociągające dziecko wątki, używającej intrygujące je słownictwo ( u nas: miecz, harcerz, zbroja, żołnierz) oraz uwzględniającej wrażliwość danego dziecka. Wiem, że zadanie nie jest łatwe nawet narracyjnie, tym bardziej czasowo. Zadając sobie pytania, dlaczego tylko o tym myślę i nie stać mnie na żadne kroki w tej sprawie, pchana impulsem, zarządziłam przygotowanie bajek dla mojego 3 latka na dzień jego urodzin. Na kolorowych kartonach a3 każdy (Babcia B., Dziadek P, Wujek A., Ciocia K)., napisał bajkę: jednym szło gładko, innym bardzo trudno. Trud się opłacił. Pięknie zszyte kartki  rano przekazaliśmy jako prezent główny. T.  bajki wysłuchał z zainteresowaniem, potem go jednak znudziły, a na koniec znowu sam o nie poprosił. Samym autorom dziękujemy, bo bez nich arcydzieło nie miałoby szans powstać.

Tags : , , | add comments

Urodziny 3 latka

Posted by Nina on wtorek lut 17, 2009 Under Refleksje

Co to był dziś za dzień! Jeżeli zastanawiacie się, jak z dnia urodzin ukochanego 3 latka uczynić niezapomniane święto całej Rodziny, poniżej opis Urodzin T., który właśnie się kończy i który naprawdę się udał.

Rady ogólne:

1. Weź dzień wolny – to najlepszy prezent dla Dziecka, jeżeli może ten najważniejszy dla siebie dzień w roku spędzić z conajmniej jedym z rodziców.

2. Przygotuj tort wieczorem, aby był gotowy na poranek – nie musicie rano go jeść, ale to przecież istotny prezent, więc powinien być gotowy.

3. Przygotuj kilka dni wcześniej prezent własnej roboty – on pokaże, że wykonałeś wysiłek, aby uczcić święto swojego Dziecka.

4. Udekoruj miejsce jedzenia śniadania (balony, serpentyny).

5. Miej gotowy obiad i posprzątany dom, aby w ciągu dnia urodzin nie zajmować się pracami domowymi.

Sto lat, udanego świętowania !

Tags : , , , , | add comments

Piotr i Paweł

Posted by Nina on wtorek lut 17, 2009 Under Uncategorized

czyli kilka słów o marketach z wyższej półki na terenie Trójmiasta. Po kolei, zaczynam od P&P.

pip

 Nie jest to miejsce, które odwiedzam codziennie lub w którym robię zakupy regularnie. Wpadam tu co jakiś czas, aby „odświeżyć” zapasy o inne rzeczy, niż te, co kupuję w sklepikach przy domu. Zgodnie z metką, którą przypinają tej marce jej przedstawiciele, ma to być miejsce z wyjątkowo bogatą ofertą produktów świeżych, artykułów chemicznych, kosmetyków, sprzętu AGD. Jak jest naprawdę? Z mojego punktu widzenia bardzo nieciekawie (warzywa, owoce, mięso, nabiał). Dla Mamy z Dziećmi, komfortowy jest podjazd pod sklep, sam market jest na parterze. Tłoku nie ma, co możnaby zaliczyć na plus, jednakże brak frekwencji wynika z niedoskonałości zatowarowania sklepu … Dlaczego tam jeździmy, bo przecież parter nie może być argumentem? Rewelacyjne są koszyki z chorągiewkami dla dzieci. Uczymy Naszych Synków samodzielnego robienia zakupów, co sprawia naszej dziarskiej czwórce wiele przyjemności.  Mam nadzieję, że sieć jeszcze mnie czymś zaskoczy :) Pozytywnie.

Tags : , , , , | add comments

Dzieci z tuczarni

Posted by Nina on wtorek lut 17, 2009 Under Refleksje

hotdogchildWprost 24 – Dzieci z tuczarni.

Zaledwie roczne dzieci są karmione parówkami, frytkami i smażonymi kotletami. (…) Wraz z odstawieniem od piersi maluchy zaczynają być karmione tak jak dorośli, czyli nieprawidłowo – alarmuje doc. Piotr Socha, specjalista ds. żywności z Kliniki Gastroentorologii, Hepatologii i Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka. 

Już dawno temu na placu zabaw zaczepiła mnie pewna Mama, pytając w jakim wieku jest mój Synek. Okazało się, że są równieśnikami, zaczęła się chwalić jak to na święta jej niespełna 18 miesięczny Maluch jadł kapustę z grochem, krokiety, kołduny w barszczu itd. Inna koleżanka wspominała, że jej Córka z apetytem pochłania jedynie parówki na zimno – dosłownie non-stop. Ale im wtedy zazdrościłam!  My z mężem, z książką i poradnikiem w ręku śledziliśmy co i kiedy można bezpiecznie wprowadzać do diety niemowlaka. Jak sytuacja zmieniła się, gdy w naszym domu jest kolejny Maluch? Przyznam, że nie było czasu na zastanawianie się nad doborem diety. Każda nowa zachcianka dotycząca ‘dorosłego’ jedzenia przyjmowana jest jako ‘nasz’ sukces, że dziecko samodzielne, ma zdrowy apetyt, lubi próbować nowych smaków … Zapomnieliśmy zupełnie, że nie chcemy, aby nasze Dziecko było Dzieckiem z tuczarni ….


Tags : , , , , , , , , | add comments

Dzień bezpiecznego internetu

Posted by Nina on wtorek lut 17, 2009 Under Refleksje

Dzień bezpiecznego internetu.

z22129

„Baw się w Internecie-BEZPIECZNIE” – kampania pod takim hasłem ruszyła w Dniu Bezpiecznego Internetu w Polsce i innych krajach UE. Ma ona zwrócić uwagę na problem cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży.

W ramach kampanii w polskich i europejskich mediach emitowane będą spoty reklamowe zwracające uwagę na problem przemocy w internetowych serwisach społecznościowych. 

 

Szczerze popieram inicjatywy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Tak jak można zakładać, że ‘starsi’ bywalcy wirtualnego świata zdają sobie sprawę, jakie są zagrożenia i konsekwencje notorycznego pozostawiania przez siebie śladów w sieci (tzw. digital foot prints), tak młodsi wiedzieć tego nie wiedzą i oddają do publicznej informacji szczegóły swojego życia, a często także – nieobacznie – swoich przyjaciół, kolegów i rodziny … Serwisy społecznościowe temu sprzyjają, a fenomen Nasza-Klasa.pl to tylko potwierdza :)


Tags : , , , , , | add comments